Sudionici ALL DIGITAL Summita

Digitalna pismenost u doba umjetne inteligencije

Konferencija o digitalnoj transformaciji obrazovanja

30. 10. 2024.

Algebra Spark Space
Gradišćanska 24, Zagreb

Članice Mreže za razvoj digitalne pismenosti (Telecentar, ODRAZ, Sveučilište Algebra, Udruga hrvatskih srednjoškolskih ravnatelja i Hrvatska udruga poslodavaca) organizirale su u suradnji s Nacionalnom koalicijom za digitalne vještine i radna mjesta konferenciju o potrebama razvoja podatkovne pismenosti i pismenosti o umjetnoj inteligenciji u hrvatskom obrazovanju. Konferencija je organizirana u sklopu projekta Digital literacy in the age of AI u suradnji s međunarodnom organizacijom European Citizen Action Service (ECAS).

Poslušajte podcast Data and AI Literacy in Schools, temeljen na preglednom dijelu našeg istraživanja i kreiran pomoću Googleovog NotebookLM alata. Nakon unosa teksta, ovaj jezični model u stanju je jednim klikom generirati razgovor između dvoje sintetički stvorenih sugovornika u podcastu.

Program konferencije

9:00 – 9:30
Kava dobrodošlice

9:30 – 9:50
Uvodno predavanje 1
Kužiš stari moj
Predavanje je obuhvatilo rezultate istraživanja o podatkovnoj pismenosti i pismenosti o umjetnoj inteligenciji u srednjim školama. Istraživanje je uključilo analizu recentne literature, anketu provedenu među zaposlenicima i učenicima srednjih škola te intervjue i fokus grupu s ključnim dionicima razvoja kritičkog razmišljanja u obrazovanju.
Voditelj istraživanja: Žarko Čižmar – Telecentar/ Algebra Media Lab

9:50 – 10:10
Uvodno predavanje 2
O šefe! Moj šefe!
Što čini dobrog vođu koji će osigurati razvoj uspješne organizacije u kojoj je dobro raditi? U predavanju je objašnjeno zašto istraživački tim Business Psychology Laba smatra da su motiviranje i osnaživanje zaposlenika, umrežavanje, timski rad i kvalitetno donošenje odluka ključne kompetencije potrebne rukovoditeljima za razvoj angažiranih i zadovoljnih radnika.
Predavač: Antun Palanović – Filozofski fakultet u Zagrebu

10:10 – 10:30
Uvodno predavanje 3
I’m sorry Dave, I’m afraid I can’t do that
U ovom smo predavanju saznali kako mladi vide suživot s umjetnom inteligencijom te kako ona utječe na njihov svakodnevni život, obrazovanje i budućnost. Predavačice su nam predstavile svoja očekivanja o smjerovima razvoja umjetne inteligencije, istaknule njezine koristi, ali i izazove na koje ćemo svi skupa morati odgovoriti.
Predavači: Sara Manenica i Magdalena Marok, učenice V. gimnazije u Zagrebu

10:30 – 11:30
Panel 1
Svakoga dana, u svakom pogledu, sve više napredujem
Predstavili smo najnovije trendove u razvoju umjetne inteligencije, s posebnim naglaskom na tehnološke inovacije i primjene u obrazovanju. Raspravljali smo i o novim pristupima učenju koje omogućuju edukativne digitalne tehnologije te potrebi razvoja kompetencija koje će odgovarati zahtjevima poduzetništva i omogućiti održivi suživot s umjetnom inteligencijom.
Sudionici: Ratko Mutavdžić – Microsoft, Tomislav Bronzin – Citus, Leo Mršić – Algebra LAB, Drago Cmuk – Forvis Mazars, Vjeran Bušelić – Tehničko veleučilište u Zagrebu
Moderatorica: Jasminka Martinović – Hrvatska udruga poslodavaca

11:30 – 12:00
Pauza za kavu

12:00 – 13:00
Panel 2
Nije li život stotinu puta prekratak da bismo se dosađivali?
Razgovarali smo o važnosti interdisciplinarnog i projektnog učenja te potrebi razvoja kognitivnih, socijalnih, emocionalnih i praktičnih kompetencija. Istražili smo načine za povećanje motivacije za učenje i pokušali odgovoriti na pitanje kako integracija različitih disciplina može obogatiti obrazovne procese i pripremiti učenike za izazove modernog svijeta.
Sudionici: Mirta Mornar – Institut za društvena istraživanja u Zagrebu, Ksenija Banović, Škola za modu i dizajn, Paolo Zenzerović – Institut za razvoj i inovativnost mladih, Darko Jureković – Oracle Academy
Moderator: Žarko Čižmar – Telecentar/ Algebra Media Lab

13:00 – 14:00
Panel 3
Ima li pilota u avionu?
Diskutirali smo o kreiranju obrazovnih politika koje će osigurati uspješno upravljanje transformacijom obrazovnog sustava u doba umjetne inteligencije. Fokus je bio na viziji obrazovanja za 21. stoljeće, misiji umjetne inteligencije, strateškom planiranju te operativnom donošenju informiranih odluka koje će oblikovati budućnost škola i školovanja.
Sudionici: Paško Bilić – Institut za razvoj i međunarodne odnose, Mislav Balković – Sveučilište Algebra, Vjekoslav Robotić – Gimnazija “Fran Galović”, Koprivnica, Luka Juroš – Grad Zagreb
Moderatorica: Lidija Pavić-Rogošić – ODRAZ

14:00 – 15:00
Radni ručak i dogovori o projektnoj suradnji

ORGANIZATORI

DONATORI

Projektu Digital literacy in the age of AI su dodijeljena bespovratna sredstva namijenjena članicama ECAS-a u sklopu Okvirnog sporazuma EURECA (European Citizenship Accelerator), sufinanciranog od strane Citizenship, Equality, Rights and Values ​​(CERV) Programa Europske unije.